Greece / S. Ramirez / 2012/06/19

3rd European Taekwondo Championships Under – 21

Results for the European Championship Under-21 held in the city of Athens, Greece, from June 14th to the 17th. This event was promoted by the European Taekwondo Union.

  1

FIN Female (-46 Kg., 16 athletes)

1) Iryna Romoldanova (UKR)

2) Sinem Güldali (GER)

3) Khayala Guliyeva (AZE)

3) Sondess Ben Tahar (FRA)

 

FIN Male (-54 Kg., 22 athletes)

1) Lovre Brecic (CRO)

2) Sotirios Giavris (GRE)

3) Illia Kokshyntsau (BLR)

3) Adrian Paul (GER)

 

FLY Female (-49 Kg., 17 athletes)

1) Anastasia Valueva (RUS)

2) Sabrina Noelp (GER)

3) Alexandra Gireada (ROU)

3) Turkana Tahirli (AZE)

 

FLY Male (-58 Kg., 23 athletes)

1) Renat Tukhvatullin (RUS)

2) Roberto Feldt (SWE)

3) Mehdi Amhand (SUI)

3) Ahmed Bayram (GER)

 

BANTAM Female (-53 Kg., 18 athletes)

1) Kubra Durdane Cakir (TUR)

2) Viktoria Iakovleva (RUS)

3) Alina Kryshniova (BLR)

3) Janike Lai (NOR)

 

BANTAM Male (-63 Kg., 24 athletes)

1) Cem Mehmet Kahraman (TUR)

2) Andrei Rotaru (MDA)

3) Deni Andrun Razic (CRO)

3) Bernhard Geiger (GER)

 

FEATHER Female (-57 Kg., 19 athletes)

1) Nikita Glasnovic (SWE)

2) Tugba Ayva (TUR)

3) Dragana Gladovic (SRB)

3) Malina Mihaila (ROU)

 

FEATHER Male (-68 Kg., 25 athletes)

1) Vladimir Dalakliev (BUL)

2) Daniel Quesada Barrera (ESP)

3) Damir Fejzic (SRB)

3) Ilan Braginski (ISR)

 

 

 

 

LIGHT Female (-62 Kg., 18 athletes)

1) Aleksadndra Krzemieniecka (POL)

2) Magda Wiet Henin (FRA)

3) Sule Yilmaz (TUR)

3) Rabia Guelec (GER)

LIGHT Male (-74 Kg., 20 athletes)

1) Julio Ferreira (POR)

2) Albert Gaun (RUS)

3) Serhiy Chayka (UKR)

3) Jens Leewen (GER)

 

WELTER Female (-67 Kg., 15 athletes)

1) Haby Niare (FRA)

2) Dunja Lemajic (SLO)

3) Alana Kharebova (RUS)

3) Kim Reacq (NED)

WELTER Male (-80 Kg., 18 athletes)

1) Michel Fernandes (POR)

2) Muhammed Talha Sari (TUR)

3) Stojan Rabijac (SRB)

3) Ossian Markgren (SWE)

 

MIDDLE Female (-73 Kg., 13 athletes)

1) Violeta Babic (SRB)

2) Tina Re Skaar (NOR)

3) Casandra Ikonen (SWE)

3) Aleksandra Potapova (RUS)

 

MIDDLE Male (-87 Kg., 12 athletes)

1) Jose Rodrigues (POR)

2) Dionys Kronreif (GER)

3) Aydin Bahmalov (AZE)

3) Gleb Babaevskiy (RUS)

 

HEAVY Female (+73 Kg., 8 athletes)

1) Olga Ivanova (RUS)

2) Edines Kurtuvic (AUT)

3) Sara Zederfeldt (SWE)

3) Nafia Kus (TUR)

 

HEAVY Male (+87 Kg., 10 athletes)

1) Arman Silla (BLR)

2) Demetris Moustakas (CYP)

3) Mihail Mihaylov (BUL)

3) Relja Prosenica (SRB)

 

Medalists

 

General

1) RUS – Russia (3,2,3)

2) POR – Portugal (3,0,0)

3) TUR – Turkey (2,2,2)

4) SWE – Sweden (1,1,3)

5) FRA – France (1,1,1)

6) SRB – Serbia (1,0,4)

7) BLR – Belarus (1,0,2)

8) BUL – Bulgaria (1,0,1)

9) CRO – Croatia (1,0,1)

10) UKR – Ukraine (1,0,1)

11) POL – Poland (1,0,0)

12) GER – Germany (0,3,5)

13) NOR – Norway (0,1,1)

14) AUT – Austria (0,1,0)

15) CYP – Cyprus (0,1,0)

16) ESP – Spain (0,1,0)

17) GRE – Greece (0,1,0)

18)MDA – Moldova (0,1,0)

19)SLO – Slovenia (0,1,0)

20) AZE – Azerbaijan (0,0,3)

21) ROU – Romania (0,0,2)

22) ISR – Israel (0,0,1)

23) NED – The Netherlands (0,0,1)

24) SUI – Switzerland (0,0,1)

 

Male Teams

1) POR – Portugal (3,0,0)

2) RUS – Russia (1,1,1)

3) TUR – Turkey(1,1,0)

4) BLR – Belarus (1,0,1)

5) BUL – Bulgaria (1,0,1)

6) CRO – Croatia (1,0,1)

7) GER – Germany (0,1,4)

8) SWE – Sweden (0,1,1)

9) CYP – Cyprus (0,1,0)

10) GRE – Greece (0,1,0)

11) ESP – Spain (0,1,0)

12) MDA – Moldova (0,1,0)

13) SRB – Serbia (0,0,3)

14) AZE – Azerbaijan (0,0,1)

15) ISR – Israel (0,0,1)

16) SUI – Switzerland (0,0,1)

17) UKR – Ukraine (1,0,1)

 

Female Teams

1) RUS – Russia (2,1,2)

2) TUR – Turkey (1,1,2)

3) FRA – France (1,1,1)

4) SWE – Sweden (1,0,2)

5) SRB – Serbia (1,0,1)

6) POL – Poland (1,0,0)

7) UKR – Ukraine (1,0,0)

8) GER – Germany (0,2,1)

9) NOR – Norway (0,1,1)

10) AUT – Austria (0,1,0)

11) SLO – Slovenia (0,1,0)

12) AZE – Azerbaijan (0,0,2)

13) ROU – Romania (0,0,2)

14) BLR – Belarus (0,0,1)

15) NED – The Netherlands (0,0,1)

 

 

masTaekwondo.com Team

en.mastaekwondo.com

info@mastaekwondo.com

www.masTaekwondo.com

 

 

Comments

  1. jon says:

    GRE Classroom Session is the most comprehensive designed Test prep module Trump and Gates offers. The T & G Expert will work with the student to create a tutoring program that targets the weaknesses of the student and enable them to ensure their score. Our end goal is to make our students to get into top-choice business school.